PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Łopuszna

Zaproszenia

Wystawa Tetmajerowie na Podhalu

13–15 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Wystawa Tetmajerowie na PodhaluMuzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do Dworu w Łopusznej, gdzie od grudnia 2014 r. oglądać można ekspozycję poświęconą rodzinie Tetmajerów, z której wywodzą się z niej tak znane postacie polskiej kultury jak poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy malarz Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Rodzina była mocno związana z Podhalem, głównie z Ludźmierzem, Łopuszną i Ochotnicą. O tych właśnie związkach opowiada wystawa.


Według tradycji rodzinnych ród Tetmajerów wywodził się z Kurlandii. W drugiej połowie XVIII wieku, po I rozbiorze Polski, osiedlił się w Tarnowie. Tetmajerowie zatrudnieni byli jako prawnicy i geometrzy w ówczesnej administracji austriackiej.

Udokumentowane dzieje polskiej rodziny Tetmajerów osiadłej na ziemi tarnowskiej rozpoczynają się od trzech braci: Stanisława (1744-1821), Aleksandra (ok. 1750-?) i Wojciecha (1759-1824), którzy w dniu 24 marca 1794 roku otrzymali od cesarza austriackiego Franciszka II nadanie szlachectwa wraz z herbem i przydomkiem „Przerwa”. Mimo obcego pochodzenia przejęli polskie zwyczaje i tradycje ziemiańskie. Wśród członków tej rodziny byli uczestnicy powstań narodowych i konspiracyjnych ruchów niepodległościowych, naukowcy, literaci i artysta malarz. Wielu z nich miało ścisłe związki z Tatrami. Od początku XIX wieku Tetmajerowie osiedlali się na Podhalu w Ludźmierzu i Łopusznej oraz w gorczańskiej Ochotnicy. Ich domy rodzinne stały się ważnymi ośrodkami życia narodowego i kulturalnego.

Najbardziej znanym przedstawicielami tej rodziny byli dwaj przyrodni bracia Kazimierz i Włodzimierz. Ich twórczość artystyczna i działalność społeczna była związana i utożsamiana  z Podhalem.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940), urodzony w Ludźmierzu, był cenionym poetą i prozaikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Sławę i uznanie przyniosły mu wiersze opublikowane w 7 tomikach pt. „Poezje”  (1891-1912). W dziedzinie prozy największą wartość mają utwory tatrzańskie, przede wszystkim Na skalnym Podhalu (1903-1910) i powieść Legenda Tatr (1912). Wiele jego opowiadań z cyklu Na skalnym Podhalu weszło na stałe do skarbnicy kultury Podhala.

Włodzimierz Przerwa Tetmajer (1861-1923), urodzony w Harklowej, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ludźmierzu. Był znakomitym artystą malarzem, grafikiem i publicystą. Malował w Tatrach, ale swoją twórczością malarską był związany przede wszystkim z podkrakowskimi Bronowicami.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.