PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Łopuszna

Zaproszenia

Wystawa Tetmajerowie na Podhalu

13–15 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Wystawa Tetmajerowie na PodhaluMuzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do Dworu w Łopusznej, gdzie od grudnia 2014 r. oglądać można ekspozycję poświęconą rodzinie Tetmajerów, z której wywodzą się z niej tak znane postacie polskiej kultury jak poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy malarz Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Rodzina była mocno związana z Podhalem, głównie z Ludźmierzem, Łopuszną i Ochotnicą. O tych właśnie związkach opowiada wystawa.


Według tradycji rodzinnych ród Tetmajerów wywodził się z Kurlandii. W drugiej połowie XVIII wieku, po I rozbiorze Polski, osiedlił się w Tarnowie. Tetmajerowie zatrudnieni byli jako prawnicy i geometrzy w ówczesnej administracji austriackiej.

Udokumentowane dzieje polskiej rodziny Tetmajerów osiadłej na ziemi tarnowskiej rozpoczynają się od trzech braci: Stanisława (1744-1821), Aleksandra (ok. 1750-?) i Wojciecha (1759-1824), którzy w dniu 24 marca 1794 roku otrzymali od cesarza austriackiego Franciszka II nadanie szlachectwa wraz z herbem i przydomkiem „Przerwa”. Mimo obcego pochodzenia przejęli polskie zwyczaje i tradycje ziemiańskie. Wśród członków tej rodziny byli uczestnicy powstań narodowych i konspiracyjnych ruchów niepodległościowych, naukowcy, literaci i artysta malarz. Wielu z nich miało ścisłe związki z Tatrami. Od początku XIX wieku Tetmajerowie osiedlali się na Podhalu w Ludźmierzu i Łopusznej oraz w gorczańskiej Ochotnicy. Ich domy rodzinne stały się ważnymi ośrodkami życia narodowego i kulturalnego.

Najbardziej znanym przedstawicielami tej rodziny byli dwaj przyrodni bracia Kazimierz i Włodzimierz. Ich twórczość artystyczna i działalność społeczna była związana i utożsamiana  z Podhalem.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940), urodzony w Ludźmierzu, był cenionym poetą i prozaikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Sławę i uznanie przyniosły mu wiersze opublikowane w 7 tomikach pt. „Poezje”  (1891-1912). W dziedzinie prozy największą wartość mają utwory tatrzańskie, przede wszystkim Na skalnym Podhalu (1903-1910) i powieść Legenda Tatr (1912). Wiele jego opowiadań z cyklu Na skalnym Podhalu weszło na stałe do skarbnicy kultury Podhala.

Włodzimierz Przerwa Tetmajer (1861-1923), urodzony w Harklowej, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ludźmierzu. Był znakomitym artystą malarzem, grafikiem i publicystą. Malował w Tatrach, ale swoją twórczością malarską był związany przede wszystkim z podkrakowskimi Bronowicami.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.