PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Spotkanie z autorem książki "Śmierć frajerom"

Sobota, 27 czerwca 2015 r.
Autor: Monika Stanisławska Pitoń

Spotkanie z autorem książki "Śmierć frajerom"25 czerwca 2015, KsiążKawiarnia Rezerwat w Nowym Targu, ciepły, leniwy wieczór u progu wakacji, kameralne grono przyjaciół książek i dobra kawa. Goście spotkania przenieśli się w czasy Polski przedwojennej - do Krakowa, Zakopanego, na Śląsk i przede wszystkim do Warszawy, w której mieszały się różne kultury, takiej Warszawy, o której niektórzy słyszeli w opowieściach dziadków, a która już nie istnieje. Stało się tak dzięki specjalnemu gościowi tego wieczoru - Grzegorzowi Kalinowskiemu, autorowi książki „Śmierć frajerom”.


Opowieść to łotrzykowska, kryminalna na wyraźnie nakreślonym tle historycznym, w czym na pewno pomogła miłość autora do historii, zwłaszcza historii rodzinnego miasta.

Co by było gdyby bohaterowie powieści Niziurskiego, Bahdaja czy Szklarskiego dorośli? Czy wsiedliby w tramwaj i zaciągnęliby się do wojska? Czy wiedliby spokojne rodzinne życie a może staliby się polskimi odpowiednikami Ala Capone, królami kasiarzy w stylu bohatera „Halo Szpicbródka”, fachowcami od mokrej roboty? Wyobraźnia Grzegorza Kalinowskiego poprowadziła nas w rewiry ciemnych interesów przedwojennej stolicy.

Rzeka spirytusu płynąca ulicą Ząbkowską, Władysław Broniewski zdobywający na wojnie z bolszewikami Virtuti Militari, czy porwanie tramwaju którym szturmowano Kijów – co się zdarzyło naprawdę, a co jest fikcją literacką - opowiadał Grzegorz Kalinowski, pisarz, dziennikarz i historyk. O tym, że Grzegorz Kalinowski jest także dziennikarzem sportowym przypomniało pojawienie się Jana Urbana, byłej gwiazdy Górnika Zabrze i hiszpańskiej Osasuny, oraz trenera który wraz Legią zdobył dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.