PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Literackie tercety: Joanna Pawluśkiewicz

Środa, 28 października 2009 r.
Autor: AKS

Literackie tercety: Joanna PawluśkiewiczStowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego zapraszają na „Literackie tercety”, które odbędą się w dniu 28 października 2009r. o godz. 18.00 w Siedzibie Euroregionu Tatry w Nowym Targu przy ul. Sobieskiego 2. W tym dniu będzie miało miejsce spotkanie z wywodzącą się z Nowego Targu autorką książek „Pani na domkach” i „Telenowela” – Joanną Pawluśkiewicz. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Wnuk.


W czasie spotkania autorka opowie o swoim pobycie w USA, który był inspiracją do napisania książki „Pani na domkach”, o emigracji, podróżach i pracy w Chicago i o drugiej książce, będącej historią dziejącą się na planie jednego z polskich seriali.
Wstęp wolny.


Joanna Pawluśkiewicz - pisarka, scenarzystka, zajmuje się też produkcją filmową i telewizyjną, współprowadzi fundację filmową Moma Film. Autorka powieści „Pani na domkach” i „Telenowela”, współautorka projektu Nowe Legendy Miejskie.

Literackie tercety. Spotkanie odbędzie się w ramach nowego programu Stowarzyszenia Willa Decjusza pn. „Literackie tercety”, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Tytułowy „tercet”, czyli autor, jego tłumacz i wybrana do tłumaczenia książka tego autora, określa nową formułę literackich pobytów stypendialnych w Willi Decjusza. Mają one trwać od jednego do trzech miesięcy z możliwością dostosowania do ograniczeń czasowych autorów/tłumaczy oraz objętości czy stopnia trudności planowanych przekładów. Organizatorzy dopuszczają zgłoszenia indywidualnie oraz możliwość zgłaszania kandydatów przez partnerów z Polski i zagranicy. W 2009 roku przyznane zostanie 10 indywidualnych stypendiów: w tym 4 stypendia dla autorów i tłumaczy niemieckojęzycznych, 4 stypendia dla autorów i tłumaczy polskich i 2 stypendia dla autora i tłumacza z okręgu Lwowskiego. W czasie każdego pobytu stypendialnego organizowane będą spotkania z czytelnikami w Małopolsce i zagranicą.

Od 10 lat Stowarzyszenie Willa Decjusza w ramach realizowanych przez siebie programów stypendialnych wspiera wymianę i współpracę młodych pisarzy z Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej, przełamuje stereotypy kulturowe i promuje budowanie literackich mostów międzykulturowych. Na stypendiach w Willi Decjusza gościli w ostatnich latach tacy pisarze jak Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Sławomir Shuty, Sylwia Chutnik, Tanja Dückers, Julie Zeh, Tilman Rammstedt, Andrej Chadanowicz, Serhij Żadan czy Natalia Śniadanko. Czerpiąc z tych bogatych doświadczeń stowarzyszenie chce za pomocą projektu „Literackie tercety” ukazać sylwetki literatów w nowym świetle poprzez osoby ich tłumaczy. W trakcie spotkań autorskich z czytelnikami w Krakowie i innych miastach Małopolski, a także za granicą w Berlinie czy we Lwowie, publiczność będzie miała możliwość lepszego poznania pisarza właśnie dzięki obecności tłumacza jego tekstów. To właśnie poprzez tłumacza będziemy mogli dowiedzieć się najwięcej o pisarzu, bo jest on jego najbardziej wnikliwym obserwatorem.

W ramach zaplanowanych spotkań, które organizowane będą we współpracy z wydziałami filologicznymi w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Zakopanem oraz Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, prezentowane będą poszczególne „tercety”: autor, tłumacz i książka jako oryginał i przekład, przy czym tłumacz będzie także pełnił rolę współprowadzącego spotkanie, co pozwoli na głębsze i pełniejsze zrozumienie tekstów i zawartych w nich problemów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.