PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Literackie tercety: Joanna Pawluśkiewicz

Środa, 28 października 2009 r.
Autor: AKS

Literackie tercety: Joanna PawluśkiewiczStowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego zapraszają na „Literackie tercety”, które odbędą się w dniu 28 października 2009r. o godz. 18.00 w Siedzibie Euroregionu Tatry w Nowym Targu przy ul. Sobieskiego 2. W tym dniu będzie miało miejsce spotkanie z wywodzącą się z Nowego Targu autorką książek „Pani na domkach” i „Telenowela” – Joanną Pawluśkiewicz. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Wnuk.


W czasie spotkania autorka opowie o swoim pobycie w USA, który był inspiracją do napisania książki „Pani na domkach”, o emigracji, podróżach i pracy w Chicago i o drugiej książce, będącej historią dziejącą się na planie jednego z polskich seriali.
Wstęp wolny.


Joanna Pawluśkiewicz - pisarka, scenarzystka, zajmuje się też produkcją filmową i telewizyjną, współprowadzi fundację filmową Moma Film. Autorka powieści „Pani na domkach” i „Telenowela”, współautorka projektu Nowe Legendy Miejskie.

Literackie tercety. Spotkanie odbędzie się w ramach nowego programu Stowarzyszenia Willa Decjusza pn. „Literackie tercety”, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Tytułowy „tercet”, czyli autor, jego tłumacz i wybrana do tłumaczenia książka tego autora, określa nową formułę literackich pobytów stypendialnych w Willi Decjusza. Mają one trwać od jednego do trzech miesięcy z możliwością dostosowania do ograniczeń czasowych autorów/tłumaczy oraz objętości czy stopnia trudności planowanych przekładów. Organizatorzy dopuszczają zgłoszenia indywidualnie oraz możliwość zgłaszania kandydatów przez partnerów z Polski i zagranicy. W 2009 roku przyznane zostanie 10 indywidualnych stypendiów: w tym 4 stypendia dla autorów i tłumaczy niemieckojęzycznych, 4 stypendia dla autorów i tłumaczy polskich i 2 stypendia dla autora i tłumacza z okręgu Lwowskiego. W czasie każdego pobytu stypendialnego organizowane będą spotkania z czytelnikami w Małopolsce i zagranicą.

Od 10 lat Stowarzyszenie Willa Decjusza w ramach realizowanych przez siebie programów stypendialnych wspiera wymianę i współpracę młodych pisarzy z Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej, przełamuje stereotypy kulturowe i promuje budowanie literackich mostów międzykulturowych. Na stypendiach w Willi Decjusza gościli w ostatnich latach tacy pisarze jak Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Sławomir Shuty, Sylwia Chutnik, Tanja Dückers, Julie Zeh, Tilman Rammstedt, Andrej Chadanowicz, Serhij Żadan czy Natalia Śniadanko. Czerpiąc z tych bogatych doświadczeń stowarzyszenie chce za pomocą projektu „Literackie tercety” ukazać sylwetki literatów w nowym świetle poprzez osoby ich tłumaczy. W trakcie spotkań autorskich z czytelnikami w Krakowie i innych miastach Małopolski, a także za granicą w Berlinie czy we Lwowie, publiczność będzie miała możliwość lepszego poznania pisarza właśnie dzięki obecności tłumacza jego tekstów. To właśnie poprzez tłumacza będziemy mogli dowiedzieć się najwięcej o pisarzu, bo jest on jego najbardziej wnikliwym obserwatorem.

W ramach zaplanowanych spotkań, które organizowane będą we współpracy z wydziałami filologicznymi w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Zakopanem oraz Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, prezentowane będą poszczególne „tercety”: autor, tłumacz i książka jako oryginał i przekład, przy czym tłumacz będzie także pełnił rolę współprowadzącego spotkanie, co pozwoli na głębsze i pełniejsze zrozumienie tekstów i zawartych w nich problemów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.