PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Pietras i Krzysztof Trebunia-Tutka laureatami medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Niedziela, 14 grudnia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Pietras i Krzysztof Trebunia-Tutka laureatami medalu Zasłużony Kulturze Gloria ArtisRok Kolberga 2014 dobiega końca. 11 grudnia 2014 roku podczas uroczystego koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego w Warszawie zostały wręczone po raz 39. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznane w Roku Oskara Kolberga. Laureatem nagrody im. Oskara Kolberga została m.in. Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków.


Brązowymi medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  prof.Małgorzatę Omilanowską podhalańscy artyści: Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Pietras i Krzysztof Trebunia-Tutka.

Marta Walczak-Stasiowska malowała już jako dziecko a na poważnie malarstwem na szkle zajęła się w 2000r. Zawodowo pracuje jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale neonatologicznym w zakopiańskim szpitalu. Przez pewien czas prowadziła w domu krótko- terminową rodzinę zastępczą dla pozostawionych  noworodków. Dzięki jednemu z nich wróciła do malarstwa. Oprócz malarstwa na szkle zajmuje się fotografią i hafciarstwem. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Związku Podhalan oddział Zakopane, gdzie od roku 2012 pełni funkcję sekretarza zarządu.

Jej obrazy na szkle mają tradycyjną formę,  malowane często na czarnym tle, z tradycyjnymi motywami i czytelną jednoznaczną kolorystyką, są uznawane za „najbardziej góralskie” z pośród aktualnie malowanych na Podhalu. Ulubionym motywem jest Matka Boska w znanych tradycyjnych przedstawieniach oraz wersjach wysnutych w własnej wyobraźni. Maluje anioły,  postacie świętych, scenki rodzajowe,  a barwne postacie zbójników, pasterek, muzykantów tworzą bajkowy świat pełen radości i ciepła.

Marta Walczak-Stasiowska swe prace pokazała na 25 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz 70 wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w takich krajach jak: Austria, Bułgaria, Francja, Finlandia, Niemcy, RPA, Szwecja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Obrazy pani Marty posiadają następujące muzea w Polsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Śląskie w Katowicach. Artystka bardzo chętnie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą a także z osobami dorosłymi,  w postaci warsztatów oraz zielonych szkół. Bierze udział w akcjach charytatywnych zwłaszcza na rzecz dzieci. O uznaniu wśród znawców świadczą liczne wyróżnienia i nagrody.
Stanisław Pietras z Bukowiny Tatrzańskiej – to prymista kapeli „Huc mi ta huc”, laureat wielu nagród w konkursach i przeglądach,  m.in. Kazimierzu nad Wisłą (I miejsce w konkursie kapel w latach 2001 i 2005), w Żywcu podczas Festiwalu Górali Polskich . W 2004 roku zdobył I miejsce podczas konkursu instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej, w ramach „Sabałowych Bajań”. Stanisław Pietras jest też laureatem Nagrody im.Oskara Kolberga z kapelą „Huc mi ta huc”, którą otrzymał  w roku 2005.

Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 7 lat. Był członkiem zespołu „Podhale” (od 1979). Od roku 1980 grał w kapeli Eugeniusza  Wilczka, pod kierunkiem którego doskonalił swój warsztat muzyczny. Występował także z zespołem „Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Hamernik” z Krakowa. Jego kapela występowała m.in. na Cyprze, podczas wstąpienia Polski i Cypru do Unii Europejskiej.

Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt z wykształcenia jest liderem zespołu „Trebunie –Tutki”. Jest nauczycielem dyplomowanym w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Był wielokrotnie nagradzany indywidualnie w ogólnopolskich konkursach tradycyjnej muzyki ludowej (m.in. Złote Zbyrkadło w konkursie solistów instrumentalistów - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Zakopane 2008, Grand Prix - Złote Żywieckie Serce - Festiwal Folkloru Górali Polskich - Żywiec 2001, 2006, 2010, I miejsce w Konkursie Multiinstrumentalistów FFGP - Żywiec 2012, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz nad Wisłą 2002) oraz na festiwalach międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny – Katowice 1991, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – Zakopane 1992). W 2003 roku odebrał z rąk Ministra Kultury odznakę “Zasłużony Działacz Kultury”.

Po uroczystości wręczenia medali odbyła się prezentacja strony internetowej o laureatach Nagrody oraz koncert „Orszak weselny/Żałobny rapsod”,  według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka, w  reżyserii D. Błaszczyka i opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa w wykonaniu Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Godziszowa, Zespołu „Tęgie Chłopy” ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, „brodaczy” ze Sławatycz oraz Jacka Hałasa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.