PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

"Muzyka na Szczytach" na konferencji w Warszawie

Wtorek, 30 czerwca 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

"Muzyka na Szczytach" na konferencji w Warszawie30 czerwca 2015 roku, w sali konferencyjnej Instytutu Adama Mickiewicza, odbyła się konferencja prasowa poświęcona VII Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej MUZYKA NA SZCZYTACH, który odbędzie się w dniach od 12 do 19 września 2015 roku, w Zakopanem. W spotkaniu udział wzięli: Paweł Potoroczyn - Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Paweł Mykietyn - dyrektor artystyczny Festiwalu, Danuta Sztencel - Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, Bartłomiej Wąsik z zespołu Kwadrofonik, Maciej Grzybowski – pianista i kameralista, Łukasz Długosz – flecista, solista i kameralista. Obecny był również członek honorowego komitetu budowy Sali Koncertowej w Zakopanem Krzysztof Trebunia – Tutka – architekt, kompozytor i pedagog. Na konferencje przybyli licznie zaproszeni dziennikarze prasowi i radiowi. Sygnał do rozpoczęcia konferencji dał grą na rogu Krzysztof Trebunia – Tutka.


Patronem medialnym Festiwalu jest m.in. Podhalański Serwis informacyjny WATRA.

Program VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zakopanem "Muzyka na Szczytach" (12-19 września 2015) powstał z myślą o największych artystach światowej i polskiej kameralistyki. Zaproszono wielu wybitnych polskich solistów a w tym skrzypków Agatę Szymczewską i Janusza Wawrowskiego. Tegoroczny festiwal „Muzyka na Szczytach” uświetni swoją grą wybitna izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz również  wybitny polski flecista - Łukasz Długosz.  Wystąpi również aktor Andrzej Chyra oraz Kwartet DAFÔ.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” to wydarzenie muzyczne organizowane nieprzerwanie od 2009 roku przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, jak również,  odwołują się do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Tatry od zawsze stanowiły inspirację dla wielkich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciech Kilara. Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, w swoim czasie,  podjęło próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając tutaj wybitnych artystów.

Próba powiodła się i zaowocowała koncertami gwiazd światowej kameralistyki, takich jak: Kronos Quartet, The King’s Singers, Ewa Pobłocka, Mayuko Kamio, Royal String Quartet, Szymanowski Quartet, Sharon Kam, The Brodsky Quartet czy Apollon Musagète Quartett.

Różnorodność festiwalowej oferty sprawia, że nie tylko melomani znajdują tu coś dla siebie. Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W ubiegłych latach były to spektakle teatralne „Sonata Kreutzerowska” z udziałem Andrzeja Chyry czy „Clarissima” autorstwa Justyny Bargielskiej, widowisko taneczne „Harnasie” wystawiane pod Wielką Krokwią, pokaz mody „Ubierz się w muzykę” przy akompaniamencie muzyki kameralnej.  W czasie festiwalu czynna będzie wystawa Bartka Barczyka ( od 30 kwietnia do 30 września 2015, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny, ul. Oswalda Balzera 15 ). Fotografie   Bartka Barczyka tworzące wystawę zatytułowaną KILAR powstały w roku 2012, jako dowód zaufania i uznania kompozytora, dla osoby artysty. Bartek Barczyk jako jedyny fotograf, w przeciągu kilku ostatnich lat, został zaproszony przez Wojciecha Kilara na sesję zdjęć do jego prywatnego domu. Dla fotografa była to próba opowieści o ostatnich latach życia Mistrza. Celem nie były zdjęcia, raczej spotkanie z człowiekiem. Dlatego efektem pracy stało się uwidocznienie fragmentów myśli zamkniętych w odcieniach szarości.

W czasie festiwalu odbędą się  także spotkania otwarte w Domu pod Jedlami z artystami festiwalowymi w ramach Klubu Rozmów na Szczytach.

Ogólny opis programu VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach

Sobota 12.09.2015

Podczas koncertu inaugurującego finałowy tydzień „Muzyki na Szczytach” zaprezentowane będą  utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego i Saverio Mercadante.  Wykonawcami są  zaliczani do najwybitniejszych wirtuozów swoich instrumentów: izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz polski flecista Łukasz Długosz. Towarzyszyć im będzie, ciesząca się dużym uznaniem, orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.

Niedziela 13.09.2015

Ten koncert powstał, zdaniem organizatorów festiwalu, z żalu, że wiele wartościowych wydarzeń muzycznych odbywających się w różnych miejscach Polski to zdarzenia jednorazowe. Tym samym ich odbiorcami jest wąskie grono melomanów. Aby ocalić choiaż niektóre z nich od zapomnienia, tym razem organizatorzy sięgają do programu Festiwalu Muzycznego Instalakcje, odbywającego się w warszawskim Nowym Teatrze. Prezentowane są tam niekonwencjonalne gatunki, niejednokrotnie z pogranicza muzyki i teatru. Na scenie pojawią się śpiewaczka Barbara Kinga Majewska oraz zespół Kwadrofonik, goszczący już wcześniej na zakopiańskim festiwalu.

Poniedziałek 14.09.2015
Koncert pieśni Richarda Straussa i Mieczysława Karłowicza w opracowaniu Douglasa Browna na głos i sekstet fortepianowy jest kontynuacją rozważań na temat różnych interpretacji pieśni i nadawania tej formie muzycznej nowego charakteru. Przygotowany repertuar jest wynikiem wspólnej pracy muzyków polskich i niemieckich. Wystąpią: Jadwiga Rappé – alt, Mariusz Rutkowski – fortepian, Leszek Sokołowski – kontrabas, oraz KWARTET POLSKI DEUTSCHE OPER BERLIN.

Wtorek 15.09.2015

Tradycją festiwalu są prezentacje filmów o tematyce muzycznej. Podczas tegorocznej jego edycji pokazany zostanie film p.t. „Mahler”, a jego fabuła nawiązywać będzie tematycznie do koncertu finałowego. Film nakręcony został w 1974 roku przez Kena Russella, reżysera wielu kontrowersyjnych produkcji, i jest jego subiektywnym spojrzeniem na życie i twórczość kompozytora.

Środa 16.09.2015
Tego dnia pojawi się w Zakopanem gość specjalny festiwalu Paweł Szymański. Zabrzmi też oczywiście skomponowana przez niego muzyka. Koncert będzie przeglądem kompozycji zaliczanych do muzyki współczesnej, choć czas powstawania utworów obejmuje okres od drugiej szkoły klasyków wiedeńskich, czyli początków XX wieku, po wiek XXI. Podczas tego wieczoru, oprócz dzieł Arnolda Schönberga, Antona Weberna, Pawła Szymańskiego i Steve’a Reicha usłyszeć będzie można – tradycyjnie już obecną na naszych festiwalach – muzykę Pawła Mykietyna, dyrektora artystycznego „Muzyki na Szczytach”. Wykonawcy tego programu to artyści także już znani naszej publiczności – m.in. krakowski Kwartet DAFÔ.

Czwartek 17.09.2015
Czwartkowy koncert to ponowne spotkanie z Pawłem Szymańskim i jego muzyką. Ważnym wydarzeniem będzie drugie w historii wykonanie utworu skomponowanego na altówkę i fortepian . Będzie można tez usłyszeć dzieła  Andrzeja Czajkowskiego. Wśród wykonawców znajdzie się pianista Maciej Grzybowski, a mistrzowski duet dopełni altowiolista Krzysztof Chorzelski, członek słynnego Belcea Quartet. Uzupełnieniem tej części koncertu będzie „Pentasonata” Andrzeja Panufnika. Muzyka współczesna nie zdominuje jednak programu koncertu. Wykonana zostanie m.in. sonata na fortepian i klarnet (wersja na fortepian i altówkę) Johannesa Brahmsa.

Piątek 18.09.2015
Tego dnia odbędą się dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie koncert wyróżnionych uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu na kwartet smyczkowy autorstwa Macieja Negreya. Oprócz zespołów smyczkowych pracujących pod kierunkiem Krzysztofa Chorzelskiego (Belcea Quartet) usłyszeć będzie można uczestników kursów z klas: fletu Łukasza Długosza, klarnetu Shirley Brill i kameralistyki fortepianowej Jonathana Anera. Wieczorem tego dnia (o godz. 20.00 w kościele św. Krzyża) odbędzie się muzyczne misterium :  utwór ojca muzycznego spektralizmu – Gérarda Griseya. „Cztery pieśni na przekroczenie progu” (Quatre chants pour franchir le seuil) to muzyka, która w sposób imaginatywny eksploruje egzystencjalną strefę pomiędzy życiem, a śmiercią.

Sobota 19.09.2015
Kompozycja, która zwieńczy tegoroczny festiwal podczas koncertu finałowego to dzieło   Gustava Mahlera   „Das Lied von der Erde” w opracowaniu Arnolda Schönberga, a ukończone przez Reinera Riehna. Wykonawcą będzie Zespół Festiwalowy stworzony z najlepszych artystów polskich scen muzycznych poprowadzony przez gruzińskiego dyrygenta George Tchitchinadze. Na zakończenie konferencji nie obyło się bez góralskiego poczęstunku.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.muzykanaszczytach.com/program/


Instytut Adama Mickiewicza wtorkowym popołudniem stal się centrum rozważań nad losami muzycznych szczytów Zakopanego. Jama jak potocznie nazywają instytut pracownicy zgromadziła melomanów, krytyków muzycznych oraz animatorów polskiej kultury.

Tematem był Festiwal Muzyka Na Szczytach, który już po raz siódmy będzie się odbywać we wrześniu w Zakopanem.
Dziennikarze, którzy zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza mieli również okazje posłuchać na temat sali koncertowej, która ma powstać w Zakopanem.

Danuta Sztencel prezes Stowarzyszenia poruszyła bardzo ważny aspekt funkcji takiej sali na Podhalu. W tym regionie niezwykle muzykalnych ludzi brakuje miejsca, które byłoby kuźnią talentów, gdzie każde dziecko miałoby dostęp do edukacji kulturalnej i mogło się skupić na rozwoju własnego talentu.

Piotr Potoroczyn wygłosił apel do władz Zakopanego o zrozumienie i realne wsparcie idei sali. Podkreślał ze Zakopane jest nie tylko miejscem na mapie ale ogólnonarodowym symbolem, który powinien zyskać dodatkowa rangę. Władza Zakopanego powinna również zdawać sobie sprawę z siły wyborców, którzy już za 3 lata będą mieli szanse się wypowiedzieć na temat rządzących.

Krzysztof Trebunia Tutka wspomniał o bardzo utalentowanej młodzieży, która z braku miejsca, w którym miałaby kontakt z wyższej klasy kulturą muzyczną najczęściej wybiera rozrywkę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.