PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Włochy

Kultura

„Tatrzańskie Spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe 1900-1950”

Czwartek, 18 grudnia 2014 r.
Autor: Olga Hadowska MT

„Tatrzańskie Spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe 1900-1950”Muzeum Tatrzańskie po raz kolejny zagościło we Włoszech. 12 grudnia 2014 r. w Instytucie Polskim w Rzymie (Istituto Polacco di Roma) odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tatrzańskie Spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe 1900-1950” („Incontri sui Tatra. Manifesti di turismo e sport 1900-1950”). Wystawa plakatów związanych z wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, odbywającymi się w Tatrach i w Zakopanem w pierwszej połowie XX wieku, pochodzących z bogatej kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, otwarta została w Rzymie 12 grudnia 2014 r. i trwać będzie do 27 lutego 2015r.


Plakaty prezentowane na wystawie są dziełami największych polskich twórców, takich jak Stefan Norblin, Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski, Kazimierz Mann. Na wystawie znalazła się m.in. praca Zofii Stryjeńskiej „Zawody Narciarskie o Mistrzostwo Zakopanego” oraz plakat filmu „Biały ślad” anonimowego autora. „Biały ślad” z roku 1932 wyreżyserowany przez Adama Krzeptowskiego, według scenariusza Rafała Malczewskiego, był pierwszym filmem, który oficjalnie reprezentował Polskę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie za zdjęcia.

„Tatrzańskie spotkania…” na przełomie 2013 i 2014 zaprezentowano już w Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Wtedy też na wernisażu obecny był Dyrektor Instytutu Polskiego – Paweł Stasikowski, który zaproponował wystawę w Rzymie.
W inauguracji wystawy w Instytucie Polskim wzięła udział Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, a podczas wieczoru promocyjnego wystąpiły polskie artystki: zakopiańska wokalistka Hanka Wójciak i gitarzystka Urszula Stosio.
Na wernisaż przybyło wielu gości, nie zabrakło również włoskich dziennikarzy i ludzi związanych z kulturą. Wystawa wzbudziła  duże zainteresowanie. Po części oficjalnej i koncercie wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek składający się z tradycyjnych polskich potraw.

Wydarzenie to wpisuje się w działania Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie, mające na celu promocję wypoczynku w Polsce poprzez kulturę.

http://www.istitutopolacco.it/index.php?mod=2&app=591&c_month=12&c_year=2014

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.