PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ravensbrück - obóz śmierci dla kobiet

Wtorek, 9 grudnia 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Ravensbrück - obóz śmierci dla kobiet8 grudnia w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował spotkanie poświęcone kobietom, więźniarkom niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Na tę okoliczność pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem przygotowali wystawę prezentującą biogramy kobiet więźniarek z Ravensbrück i fotografie prac wykonywanych przez nie podczas pobytu w obozowym piekle. Swoimi wspomnieniami o jednej z więźniarek, która była po wojnie jego nauczycielką podzielił się Artur Franczak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu. Wykład pod tytułem „ Ocalały nie po to, aby żyć , ale by dać świadectwo” połączony z prezentacją multimedialną przygotowała i wygłosiła Elżbieta Kyc – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem.


Była to opowieść snuta na podstawie książki byłej więźniarki obozu A.Gawlikowskiej –Świerczyńskiej, osoby pogodnej, patrzącej po kilkudziesięciu latach z dużym dystansem na ponurą, obozową rzeczywistość, przesiąkniętą smrodem palących się zwłok.

W tych wspomnieniach pozostało przede wszystkim dobro, które ocalało. Okrucieństwo – głód, bicie, poniżanie, eksperymenty medyczne prowadzące do cierpienia, kalectwa, śmierci, codzienne wyczytywanie nazwisk więźniarek skazanych na rozstrzelanie - zostało jakby zepchnięte w niepamięć. Zło po latach jest mniej ważne dla tych , którzy przeżyli. Liczy się dobro. Kiedy dzień przed wykonaniem wyroku śmierci informowano o tym ofiary, to dziewczyny czesały się, aby ładnie wyglądać. Pomagały im w tym koleżanki. Polki były dzielne, nie trzeba było ich krępować, podawać środków uspokajających...   

Po latach nie ma winnych. Kogoś, kiedyś skazano. Mamy wspólną Europę i oby nie zunifikowaną historię z której po latach niepostrzeżenie znikną takie miejsca jak Ravensbrück.

Nie traćmy pamięci.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.