PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Rok 2014 – rokiem Stefana Żeromskiego

Czwartek, 11 grudnia 2014 r.
Autor: Ewa Czamańska

Rok 2014 – rokiem Stefana ŻeromskiegoWojciech Brzega o Żeromskim: „…imię Jego powinno być trwale zapamiętane w Zakopanem, które wraz z Tatrami ukochał na równi ze swoją rodzinną Puszczą Jodłową, a w „Popiołach” pisze o Dolinie Kościeliskiej z wielkim umiłowaniem: ” białe obłoczki, jakoby tchnienia wiatru stężałe, i w kształt zaklęte, kiedy z gór w cichości świętej wychodząc – przepływają nad najpiękniejszą doliną świata”. W 55 wydaniu GALERII JEDENGO AUTORA wzięła udział Młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem, w większości - uczniowie klas czwartych, którzy w maju 2015 roku przystąpią do matury. Pomimo rozlicznych zajęć szkolnych, znajdują czas na to, by wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, mających miejsce na terenie szkoły i miasta.


Po raz kolejny, pokazali, jak ważne są dla nich treści patriotyczne, uczestnicząc wieczorze literacko muzycznym upamiętniającym 150 rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego i Jego działalność w Zakopanem:
Krystyna Biernat
Krzysztof Miśkowicz
Piotr Pawlica
Barbara Wajdner
Jan Jarząbek
Grzegorz Piątek
Artur Marusarz
Iwona Gombos
Weronika Czajka
Michał Pawlikowski

Niebywałym akcentem muzycznym była pieśń góralska w wykonaniu  Małgorzaty Waliczek, Karoliny  Burno, Anny Stanuch , Dominiki Stopki Faktor oraz Doroty Trebuni, które wystąpiły w strojach regionalnych. Niezawodny okazał się również Łukasz Rzadkosz,  który przedstawił  prezentację multimedialną o życiu Żeromskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska była Jolanta Dolińska.

Program wypełniła piękna  muzyka w wykonaniu  nauczycieli uczniów z Zespołu Państwowych szkół Artystycznych w Zakopanem:
 
1. Franciszek Kudasik – skrzypce – kl. IV - naucz. C. Wagner, akomp. B. Trzaskoś
• L. Boccherini - „Menuet”
1. Jan Kudasik, Dominik Prusinowski - fortepian – kl. VIII - naucz. E. Cukier
• M. Moszkowski „ Taniec hiszpański ”
• M. Moszkowski „ Bolero ”
1. Michał Krzysiak – akordeon – kl. VI -  naucz. W. Krupa
• A. Piazzola  „ Tango ”
1. Adam Kmiecik – gitara – kl. VI – naucz. S. Lubowicz
• A. Loreti „ Melodie ”
1. Sobiesław Łukaszczyk – Hajduk – akordeon – kl. IV Filia - naucz. K. Groński
• Ch. Camillieri „ Taniec Żydowski ”.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować za smaczny poczęstunek Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Oddział w Zakopanem oraz Karczmie Widokowej „Szymkówka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiZagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław...
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.