PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Adwent ze świętymi Annami

Niedziela, 28 grudnia 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Adwent ze świętymi AnnamiCztery filary w barokowym kościele na Górce. Cztery tygodnie adwentu. Cztery przedstawienia świętej Anny... Ten ciekawy pomysł na zaprezentowanie szerszej publiczności dzieł wybitnego zakopiańskiego rzeźbiarza Antoniego Rząsy powstał w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką. Co tydzień wymieniano jedną z kościelnych figur, aby na jej miejscu ustawić rzeźby sakralne wykonane przez Antoniego Rząsę. Galeria Antoniego Rząsy i Jezuici z „Górki” chcieli w ten sposób zwrócić uwagę wiernych na różnorodność sztuki, która w różny sposób mówi to samo.


Adwent trwający w tym roku od 30 listopada skończył się. Koniec przypadł na 24 grudnia. Na tę okoliczność Marcin Rząsa - syn autora rzeźb – miał spotkania z zainteresowanymi po każdej mszy świętej. Były to opowieści o istocie pomysłu i idei przesłania zaprezentowanego projektu.

Sakralne rzeźby Antoniego Rząsy opuściły na parę tygodni galerię, aby w świątyni nieść przesłanie, ku któremu zostały powołane przez wybitnego rzeźbiarza.

 

Marcin Rząsa artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy. W latach 1980-1985 uczył się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studia rozpoczął w 1985 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuował studia w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994-1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni J. Jankovica. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żoną Magdą Ciszewską-Rząsą prowadzi Galerię Antoniego Rząsy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.