PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dekada śpiewu i muzyki pod Tatrami – Jubileusz Tatrzańskiego Chóru „SZUMNY”

Niedziela, 21 czerwca 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

Dekada śpiewu i muzyki pod Tatrami – Jubileusz Tatrzańskiego Chóru „SZUMNY”20 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia istnienia Tatrzańskiego Chóru "Szumny". Tatrzański Chór „SZUMNY” powstał w maju 2005 roku przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej w Zakopanem. Założycielem i dyrygentem chóru jest Mirosława Lubowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Ilość wydarzeń kulturalnych, w jakich Tatrzański Chór "Szumny" brał udział na przestrzeni ostatniej dekady jest imponująca. Należy pamiętać, że jest zespół amatorski, złożony z entuzjastów, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Dla naszego miasta posiadanie tego chóru to skarb, który trzeba doceniać, a osobom, które w nim działają należy się szacunek i wdzięczność. Wyobraźmy sobie, gdyby zabrakło chóru...o ile uboższe kulturalnie byłoby Zakopane.


Dziękujemy wszystkim osobom, które na przestrzeni lat tworzyły Tatrzański Chór "Szumny" i mamy nadzieje na kolejne piękne spotkania z muzyką.

Tatrzański Chór "Szumny", działa pod egidą Towarzystwa Edukacji Artystycznej w Zakopanem.

Honorowy Patronat nad Koncertem Jubileuszowym objął Burmistrza Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Projekt ten jest współfinansowany przez Gminę Miasto Zakopane.

Okolicznościowy tort z okazji Jubileuszu ufundowała Cukiernia Samanata ( p.Maria Rzankowska).

Wspomnijmy wykonawców i repertuar, jaki można było usłyszeć w sobotni, sobótkowy wieczór przy zakopiańskich Krupówkach.

Wykonawcy:

TATRZAŃSKI CHÓR „SZUMNY”
pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz

zespół instrumentalny:
fortepian – Aleksandra Jeleńska, Andrzej Guziak
skrzypce – Anna Jonek, Teresa Piwowarczyk, Katarzyna Trebunia, Zofia Ziach
wiolonczele – Maria Tombińska-Hoły, Katarzyna Bryniczka
flet – Karolina Siaśkiewicz
klarnet – Jan Siaśkiewicz
gitara – Stanisław Lubowicz
instrumenty perkusyjne – Klimek Hubicki

Program:

O, ZIEMIO MOJA / muz. J. Łuciuk, sł. Jan Paweł II

PIOSNKA DUDARZA / muz. I. J. Paderewski, sł. A. Mickiewicz, opr. F. Nowowiejski

PAMIĘTAM CICHE, JASNE, ZŁOTE DNIE / muz. M. Karłowicz, sł. K. Tetmajer, opr. M. Lubowicz

ZASMUCONEJ / muz. M.Karłowicz, sł. K. Gliński, opr. M. Lubowicz

DALEKO ZOSTAŁ CAŁY ŚWIAT / muz. K. Szymanowski, sł. K. Tetmajer, opr. T. Maklakiewicz

AVE MARIA (Jazz motette) / muz. J. Matthias Michel

KOŁYSANKA /muz. J. Brahms

SUNRISE, SUNSET z musicalu „Skrzypek na dachu”/ muz. J. Bock, sł. S. Harnick

* * * * *
L-O-V-E / muz. B. Kaempfert, sł. M. Gabler, arr. St. Lubowicz

AMERICA z musicalu “West side story” / muz. L. Bernstein, sł. St. Sondheim

EDELWEISS z musicalu „Sound of music” / muz. R. Rodgers, sł. O. Hammerstein, arr. St. Lubowicz

UPŁYWA SZYBKO ŻYCIE / muz i sł. F. Leśniak, opr. A. Guziak

JAK DŁUGO NA WAWELU / anonim, opr. A. Guziak

TANIEC / muz. W. Geiger, sł. H. Nowobielska, opr. M. Lubowicz

AVE MARIA NO MORRO / muz. H. Martins, sł. M. Salines, arr. St. Lubowicz

O HAPPY DAY / muz. i sł. E. R. Hawkins

BY STRAUSS / muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, arr. St. Lubowicz

CLIMB EV’RY MOUNTAIN z musicalu „Sound of music” / muz. R. Rodgers, sł. O. Hammerstein, arr. St. Lubowicz

CZY PAMIĘTASZ TĘ NOC W ZAKOPANEM / muz. i sł. Z. Karasiński, arr. St. Lubowicz

Prowadzenie koncertu – Marlena Wierzbanowska

Informacja ze strony Państwowej Szkooly Artystycznej, gdzie Tatrzański Chór „SZUMNY”odbywa swoje próby.

Tatrzański Chór „SZUMNY” powstał w maju 2005 roku przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej w Zakopanem. Założycielem i dyrygentem chóru jest Mirosława Lubowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Skład Chóru stanowią ludzie w różnym wieku i różnych profesji, uzdolnieni wokalnie, otwarci, kreatywni, darzący muzykę szczególnym umiłowaniem. Są to mieszkańcy Zakopanego i Podhala, których część stanowią absolwenci szkół muzycznych, w tym szkoły zakopiańskiej. Wspólne muzykowanie daje motywację do poznawania bogatej literatury muzycznej, kształtuje osobowości, a przede wszystkim owocuje podnoszeniem umiejętności wokalnych, wzbogaca duchowo, rozwija wyobraźnię muzyczną, pozwala na pełną realizację muzycznych pasji.

Tatrzański Chór już po trzech miesiącach działalności zadebiutował w koncercie „Nieszpory Tatrzańskie” występując wspólnie z Orkiestrą Klimatyczną. Następnie wystąpił w koncercie zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Głosy dla Hospicjów”.

Od samego początku zdobywał uznanie i podbijał serca słuchaczy. W listopadzie 2006 roku Tatrzański Chór „Szumny” reprezentował miasto Zakopane występując na znaczącym Festiwalu Musica da Chiesa w Pszczynie. W okresie świąt Bożego Narodzenia od początku istnienia chór występuje z repertuarem kolędowym. Koncertował we wszystkich kościołach Zakopanego, a także poza Zakopanem. W ramach wieczorów kolędowych Chór śpiewał m.in. w hotelu Kasprowy-Mercure oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

W ramach koncertów Jubileuszowych z okazji 60–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpił podczas Mszy św. oraz w koncercie galowym (2006). Inne występy to: koncert poświęcony Wacławowi Geigerowi (2006), koncerty cykliczne „Nieszpory Tatrzańskie” (2006, 2007), koncerty wspólnie z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną upamiętniające rocznice odejścia Papieża Jana Pawła II (2006, 2007, 2009), koncerty podczas uroczystości adwentowych (2008), koncerty poświęcone pamięci Mieczysława Karłowicza (2008, 2009). Tatrzański Chór „Szumny” występuje zarówno w pełnym składzie jak i kameralnym. W roku 2009 (Rok Mieczysława Karłowicza) Chór nagrał swoją pierwszą płytę w wersji audio-video z utworami kompozytorów związanych z Podhalem, następnie w roku 2012 druga płytę w wersji CD z kolędami i utworami świątecznymi w unikalnym opracowaniu, także w oparciu o motywy góralskie.  

W repertuarze Chóru znajdują się dzieła o tematyce sakralnej jak i świeckiej, repertuar ustawicznie jest poszerzany i wzbogacany, także o utwory inspirowane folklorem góralskim. Z Chórem współpracują akompaniatorzy: Andrzej Guziak – organista, oraz Tomasz Gronkowski – pianista.

Próby odbywają sie w każdą środę o 18.30 w budynku Szkoły Muzycznej. Mile widziane osoby znające podstawy czytania nut i dobry słuch.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.