PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego

Sobota, 24 października 2009 r.
Autor: AKS

Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa ChałubińskiegoMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem 24 października zaprasza na Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego.


Program uroczystości:

24 października (sobota) 2009 r.

godz. 16 00

Msza Święta
Stary Kościół, Zakopane, ul. Kościeliska

Złożenie kwiatów na grobie Dra Tytusa Chałubińskiego
Cmentarz Zasłużonych, Pęksów Brzyzek

godz. 18 00
Wspomnienie o Tytusie Chałubińskim
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Koziniec 8
Spotkanie z rodziną Dra Tytusa Chałubińskiego

Prelekcje:
„O doktorze Chałubińskim inaczej” – prof. Zbigniew Wójcik
„Tytus Chałubiński i naukowcy” – Wiesław Siarzewski
„Nieznany zielnik Tytusa Chałubińskiego” – Grażyna Cisło
Koncert fortepianowy – Dagmara Bujak

WSTĘP WOLNY!
Patronat medialny nad jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


Życie i działalność doktora Tytus Chałubińskiego (1820-1889), wybitnego lekarza, społecznika i naukowca, a przede wszystkim wspaniałego człowieka związanego z Zakopanem i Tatrami, były wielokrotnie opisywane. Chałubiński należał do ludzi o szerokich horyzontach i wszechstronnych zainteresowaniach, obejmujących zarówno nauki przyrodnicze jak i humanistyczne. Już za życia zyskał sławę, uznanie a także szacunek i miłość, nie tylko górali. Stanisław Witkiewicz tak pisał o nim: „nie ma w Zakopanem takiej dobrej sprawy, która by nie była przez niego zapoczątkowana lub przeprowadzona”. Muzeum Tatrzańskie, jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, utworzono dla popularyzacji wiedzy o Tatrach, ale także dla uczczenia naukowych i społecznych zasług Tytusa Chałubińskiego.
Wspomnieniem o Tytusie Chałubińskim Muzeum Tatrzańskie kończy 24. października b.r., obfitujący w wydarzenia jubileusz 120-lecia. Dobiega też końca, prezentowana w Galerii W. i J. Kulczyckich na Kozińcu ważna jubileuszowa wystawa Tatry – czas odkrywców. Wśród pamiątek i najcenniejszych eksponatów, obrazujących odkrywanie Tatr, zgromadzonych na wystawie, odbędzie się spotkanie poświęcone Patronowi Muzeum, jednemu z wielkich tatrzańskich odkrywców.
Dzięki uprzejmości prawnuczki Tytusa Chałubińskiego, profesor Kingi Chałubińskiej, wyjątkowo w tym dniu, można będzie posłuchać opowieści i zobaczyć rodzinne pamiątki m.in. lekarską torbę Tytusa Chałubińskiego; jego niepublikowane listy do Bronisława Dembowskiego i odnalezioną część zbiorów mineralogicznych. Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii Doktora opowie o mało znanych a interesujących faktach z jego życia i działalności. Tytus Chałubiński inspirował badania naukowe i opiekował się naukowcami przybywającymi w Tatry. O wyprawie francuskiego antropologa, podróżnika i fotografa, Gustawa Le Bona – którego pobyt zorganizował i sfinansował Tytus Chałubiński – opowie Wiesław Siarzewski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Spotkanie uświetni koncert młodej zakopiańskiej pianistki, Dagmary Bujak, która wykona poloneza, skomponowanego przez ojca Dra Chałubińskiego, Szymona Chałubińskiego, dla syna, a także utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego oraz Vittorio Montiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.