PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wszystkie pory życia Romana Dziobonia

Piątek, 30 października 2009 r.
Autor: Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urząd Miasta Nowy Targ

Wszystkie pory życia Romana DzioboniaBurmistrz Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury oraz autor zapraszają na promocję najnowszego tomiku poezji Romana Dziobonia "Wszystkie pory życia", która odbędzie się 30 października (piątek) o godzinie 18,00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.6 października 1932 roku urodził się w Nowym Targu Roman Dzioboń człowiek, który w sposób szczególny zaznacza swój ślad na ziemi. Jest on absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego oraz stomatologii na Akademii Medycznej w Krakowie. Wydaje się jednak, że największy wpływ na jego umysł i duszę wywarła atmosfera rodzinnego domu, z którego wyniósł szacunek dla języka i całej kultury ludowej oraz zauroczenie pięknem Gorców, Tatr i Pienin, które wielokrotnie przemierzył rowerem, pieszo lub na nartach. Jest on także stałym i aktywnym uczestnikiem wszelkiego rodzaju działań, których celem jest utrwalanie i pielęgnowanie dorobku kulturalnego całego Podhala. Od dwóch dziesięcioleci zajmuje się także poezją, która znajduje coraz większe uznanie zarówno znawców jak i miłośników sztuki słowa.
Na swoim koncie ma już ładnych kilka tomików: debiutancki Gazdówka w Mieście (sam tytuł budowany jest na pozornej sprzeczności), wydany przez Oficynę Podhalańską Kraków 1990, potem kolejne - obszerne Wiersze (Drukarnia UJ „Secesja” Kraków 1997), W gałęziach śpiewam (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2002), prozatorski i wspomnieniowy Mój nowotarski niepamiętnik z kontynuacją w drugim tomie Bywało rozmaicie (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2003); Paciorki ziemią pachnące (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2004), czyli zbiorek wierszy religijnych Pory roku z Katarzyną (Wydawnictwo „Miniatura” Kraków 2008), pisanych do kolejnych numerów parafialnego miesięcznika U świętej Katarzyny (od grudnia 1993 do 2008 r.).
Jest więc ten przyjaciel księdza Tischnera, ten laureat wielu prestiżowych konkursów poetyckich, ten weteran Biegu Podhalańskiego człowiekiem niezwykłym, człowiekiem rozpoznawalnym, człowiekiem, który swoimi pasjami wzbogacił życie naszego miasta i regionu. Jednak przede wszystkim Roman Dzioboń jest poetą w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Tomik „Wszystkie pory życia” został wydany przez Burmistrza Miasta, który we wstępie do publikacji napisał: Nowy Targ – Miasto z prawie siedmiowiekową historią i bogatą tradycją jest, według mnie, zobowiązane do wspierania twórczości tych, którzy nasze wartości i duchowe bogactwo przypominają i przekazują młodemu pokoleniu."

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.